District Officers 2015 ~ 16

Governor, Governor-elect, Governor-nominee

Rotary Club of
District GovernorDG Peter PANG彭志宏New Territories
District Governor-electDGE Eric CHIN錢樹楷HK Island East
District Governor-nomineeDGN HW FUNG馮興宏Metropolitan HK

Past District Governors Residing in Hong Kong & Macao

Rotary Club of
1975-76PDG S. H. SUNG宋常康Hong Kong
1981-82PDG Peter HALL賀錦平HK Island East
1983-84PDG Philip LAI雷康候Kowloon North
1985-86PDG Nuno JORGE左立基Hou Kuong
1989-90PDG Joseph LEE李宗德Kowloon North
1990-91PDG Arthur AU區錦源Peninsula
1992-93PDG Dom VESSIGAULT韋思高Hong Kong
1993-94PDG Moses CHENG鄭慕智HK Northeast
1994-95PDG Lit Mo LIU廖烈武HK Island West
1995-96PDG Vincent TO杜偉強Victoria
1996-97PDG Y. K. CHENG鄭恩基HK Island East
1997-98PDG Jason YEUNG楊宗謙Kowloon West
1998-99PDG Anthony HUNG洪宏道Tai Po
1999-00PDG Dipo SANI辛廸寶Kowloon Golden Mile
2000-01PDG John WAN溫頌安Kingspark HK
2001-02PDG Johnson CHU朱梓焜Peninsula
2002-03PDG Gloria CHENG鄭麥幗斌Queensway
2003-04PDG Jones WONG王仲熹HK Financial Centre
2004-05PDG Alexander MAK麥貴榮Kingspark HK
2005-06PDG Peter WAN尹錦滔Tolo Harbour
2006-07PDG Tony WONG黃昭文Happy Valley
2007-08PDG Peter WONG黃紹開Kowloon East
2008-09PDG Albert WONG王永權Kowloon West
2009-10PDG Ada CHENG鄭瑤璋Wanchai
2010-11PDG Jason CHAN陳澤華The Peak
2011-12PDG David HARILELA夏大衛Kowloon Golden Mile
2012-13PDG Kenneth WONG王國林Tai Po
2013-14PDG Eugene FONG方奕展Kowloon West
2014-15IPDG Belinda YEUNG楊碧瑤HK Harbour

Assistant Governors

Rotary Club of
Area 1PP Dora LEI李麗詩Hou Kuong
Area 2PP Daniel LO盧偉民Central
Area 3PP Martin ROETHHK South
Area 4CP Chris TSANG曾兆淮SoHo HK
Area 5PP Norman YEUNG楊敏健HK Island West
Area 6PP Frankie WU胡意發Tai Po
Area 7PP Joyce MAK麥梓琪Kingspark HK
Area 8PP Raymond AU歐振成Kowloon East
Area 9PP Delgertsoo TSEVELUlaanbaatar
Area 10IPP Jambalmaa KHAINZANTuul

Deputy Assistant Governors

Rotary Club of
Area 1IPP Kevin LEI李偉康Macau
IPP Crystal Choi Chan LOK陸趣珍Guia
Area 2IPP Keith CHOW周基業Admiralty
PP Chelsia TO潘秋霞Queensway
Area 3IPP Simon WONG黃顯榮HK Northeast
PP Anthony LEUNGQuarry Bay
Area 4PP Johnny LEE李嘉騏HK Bayview
PP Eliza FAN范懿璇Bayview Sunshine HK
Area 5PP Fergus FUNG馮仕耕City Northwest HK
PP Alan YEE余能就Mid-level
Area 6PP Patrick CHAN陳國源Shatin
PP Abraham CHAN陳國強Channel Islands
Area 7PP Andy MAHTANIKowloon Golden Mile
PP Eric CHAK翟慶聰Peninsula
Area 8PP Andrew SIU蕭硯文HK Financial Centre
PP May TANG鄧自美Kowloon Northeast
Area 9PP Amgaa OYUNGERELUlaanbaatar
Area 10PP Oyun GANTULGAKhuree

District Secretariat

Rotary Club of
CDSPP Thomas CHAN陳國輝Kingspark HK
DS (Club Affairs)PP Frederick NG吳漢澄New Territories
DS (Committees)PP Joyce LAU劉家儀Lan Kwai Fong
DS (DG Support)PP William CHAN陳榮輝Causeway Bay
DS (Mongolia Affairs)PP YC HO何汝祥Peninsula South
DS (Resources)PP Vivian YUEN袁淑慧Bayview Sunshine HK
DS (RIC / Event Logistic)CP Eva CHIU趙敏華Lan Kwai Fong
DDS (Club Affairs – Area 1)PP Stella KAN簡佩雯Macau
DDS (Club Affairs – Area 2)IPP Shirley TAM譚焯莉Central
DDS (Club Affairs – Area 3)PP Dora LIU廖敏儀HK Harbour
DDS (Club Affairs – Area 4)PP Garrick TANG鄧礎宇HK City North
DDS (Club Affairs – Area 5)PP Michael TAM譚浩青Lion Rock
DDS (Club Affairs – Area 6)IPP Natalie KWOK郭凌雲Tai Po
DDS (Club Affairs – Area 7)IPP Mazhar SULTANAKowloon Golden Mile
DDS (Club Affairs – Area 8)IPP Billly TAM譚容浩Kwun Tong
DDS (Club Affairs – Area 9)PP Ganzorig TSENDUlaanbaatar
DDS (Club Affairs – Area 10)Rtn. Narantuya DEMBERELNiislel
DDS (Committees)P Dorothy KOWALSKI吳婥僖E-Club
DDS (Committees)Rtn. Menza CHU朱漢威SoHo HK
DDS (Committees)Rtn. Fion LI李君兒Lan Kwai Fong
DDS (DG Support)PP Agnes LAU劉令茵Tsim Sha Tsui
DDS (DG Support)PP Henry LAM林成銘Metropolitan HK
DDS (DG Support)PP Roger NG吳鏡波Peninsula
DDS (DG Support)PP Ron CHAN陳禮樂Causeway Bay
DDS (DG Support)PP Virginia PAK白麗湘Happy Valley
DDS (Resources)PP Alex LAI賴振鴻Tsim Sha Tsui
DDS (Resources)PP Michael CHAN陳富德Macau Central
DDS (RIC / Event Logistic)IPP Edward CHAN陳偉權SoHo HK
DDS (RIC / Event Logistic)IPP Jacky CHU朱善斌Lan Kwai Fong
DDS (RIC / Event Logistic)Rtn. Susan CHAN陳萱霖HK City North

DG Special Representative

MongoliaPP LUVSANDORJ, BayarsaikhanKhuree

Public Image Committee

Rotary Club of
ChairPDG Ada CHENG鄭瑤璋Wanchai

Government Relations Committee

Rotary Club of
ChairPDG Joseph LEE李宗德Kowloon North
Vice ChairPP Tim LUI雷添良HK Island East
Vice ChairPP Tony KAN簡松年Shatin
SecretaryPP Gary YEUNG楊耀聲HK City North
MemberPP Emba LEUNG梁媛雯Kowloon North
MemberPP Henry TONG湯修齊HK Sunrise
MemberIPP Tommy NG伍培坤Kowloon Central

International Relations Committee

Rotary Club of
ChairPDG David HARILELA夏大衛Kowloon Golden Mile
Vice ChairPDG Eugene FONG方奕展Kowloon West

Fundraising Committee

Rotary Club of
ChairPP Haywood CHEUNG張德熙New Territories
Vice ChairPP Winston TSANG
Vice ChairPP Dominic CHU
Vice ChairPP Sik Ling OR
Vice ChairIPP Ariel WANG
Vice ChairPP Samuel MA
Vice ChairPP Eugene YAU
Vice ChairPP Michael KWAN
SecretaryCP Candy CHUNG

Rotary HK Ultramarathon Committee

Rotary Club of
ChairPP Patrick MAK麥振業Lan Kwai Fong

District Peace Committee

Rotary Club of
ChairPP Wilson CHENG鄭鶴明Kowloon Tong
Vice ChairDS Joyce LAU劉家儀Lan Kwai Fong
Vice ChairPP WT WONG王煒東HK Harbour
MemberDAG May TANG鄧自美Kowloon Northeast
MemberPP Olive KOO顧月修Mid-level
MemberPP Polly YEUNG楊素娟SoHo HK
MemberPP Gabriel LI李文昭Kowloon Northeast
MemberPP Michael CHU朱浩樵Channel Islands
MemberDAG Garrick TANG鄧礎宇HK City North

Preserve Planet Earth Committee

Rotary Club of
ChairPP George LI李榮忠HK South
Deputy Chair + Coastal WatchPP Thomas YEUNG楊存洲HK South
Vice Chair – HKPP Jeremy NEWTONHK
Vice Chair – MacauPP Patrick KANG康成良Guia
Vice Chair – Fund RaisingPP Edwin TSANG曾正麟New Territories
Vice Chair – Sustainable Seafood Ambassador ProgrammePP Angela YEUNG楊佩欣HK South
Secretary + Tree PlantingRtn. Eliza NING秀萍Mid-level
Member – PR & Social MediaRtn. Dixon WU胡耀東HK South
Member – Rotary PPE ConcertRtn. Edmond CHENG鄭景聰HK City North
Member – Electric Vehicles + Country ParkPP C.P. LO盧熾培HK Sunrise
Member – Eco Challenge + Coastal WatchPP Ka Hay YIP葉家曦The Peak
Member – Social Media + Country ParkRtn. Eva WONG黃綺凡Kowloon Central
Member – Tree PlantingP. Angela LAI黎淑芬Lion Rock
MemberIPP Alison ASOMEWanchai
MemberPP Gary YEUNG楊耀聲HK City North
MemberRtn. Fred MOK莫建烽Kowloon
MemberRtn. Raymond CHU朱初立HK Island East
MemberIPP John F. BOWDENQuarry Bay
MemberRtn. David THOMAS湯達維HK South
AdviserRtn. Suzanne GENDRON蔣素珊HK South

Membership Committee

Rotary Club of
ChairPDG Jones WONG王仲熹HK Financial Centre
Deputy ChairDDS Alex LAI賴振鴻Tsim Sha Tsui
Deputy ChairPP Peter CHU朱培基HK South
Deputy ChairPP Sam SIO蕭錦成Channel Islands
Deputy ChairDS YC HO何汝祥Peninsula South
Deputy Chair (Macao)PP Patrick KANG康成良Guia
Deputy Chair (Mongolia)CP Terbish AMGALANNomt
SecretaryPP Bonnie WONG黃碧妹Kowloon Tong
MembersDAG Keith CHOW周基業Admiralty
MembersPP Martin KWAN關啟光New Territories

Fellowship Committee

Rotary Club of
ChairPP Vincent LAM林江山Kowloon Golden Mile
Secretary
Treasurer
Sports
Vice Chair
Area 1 Ambassador
District Badminton OC Chair
District Golf OC Chair
District Golf OC
Rotary 10K Race OC Chair
Rotary 10K Race OC Member
Rotary 10K Race OC Member
District Tennis OC Chair
Rotary Centenary Challenge Cup OC ChairPP KL CHENG鄭奇龍Kwai Chung
Special Support
Tours
Vice Chair
DG Mongolia Visit OC Chair
Local Tour Hiking OC Chair
Vietnam Tour OC Chair
Brazil Tour (RI Convention) OC Chair
Special Events
Vice Chair
District Conference Spouse Programs
Vice Chair

Community Service – THE ONE Committee

Rotary Club of

THE ONE International Humanitarian Award

AdvisorIPDG Belinda YEUNG楊碧瑤HK Harbour
AdvisorDG Peter PANG彭志宏New Territories
ChairPDG David HARILELA夏大衛Kowloon Golden Mile
Co-ChairPDG Eugene FONG方奕展Kowloon West
Co-ChairPDG Peter WONG黃紹開Kowloon East
Vice ChairPP Grace YEN嚴中明HK Harbour

THE ONE Hong Kong

ChairDGN HW FUNG馮興宏Metropolitan HK

THE ONE International Nomination Subcommittee

ChairPP Eddy WONG黃志榮HK Island East
Vice ChairDGE Eric CHIN錢樹楷HK Island East

Gala Dinner & PR Subcommittee

MemberPP Bee CHAN陳麗明Channel Islands
MemberRtn. Chris KYMEHK Island East
MemberPP Gabriel LI李文昭Kowloon Northeast
MemberRtn. Mabel WONG王希夷Kowloon Golden Mile
MemberPP Nancy YEE余嘉恩HK Island East

Emergency Aid Fund Subcommittee

ChairP. Ricky CHAN陳偉強HK Harbour
MemberPP Bonnie WONG黃碧妹Kowloon Tong
MemberPP Estella SUNG宋麗芬Peninsula Sunrise
MemberPP Francis AU區嘉文Tai Po
MemberPP Gary YEUNG楊耀聲HK City North
MemberPP James LAM林國基HK Northwest
MemberPP Ka Hing LEE李嘉興HK Harbour
MemberPP Norman LEE李德利HK Island East
MemberDDS Roger NG吳鏡波Peninsula
MemberPP Rosa PANG彭秋嫦Happy Valley
MemberPP Thomas MO毛錦權Kowloon Golden Mile

Community Service – Organ Donation Committee

Rotary Club of
ChairPP Kelvin HO何繼良HK Northwest
Vice ChairDS YC HO何汝祥Peninsula South
SecretaryRtn. Elliot LI李智強HK Northwest
Hon. AccountantRtn. Derek TSE謝維慶HK Northwest

Community Service – Poverty Alleviation Committee

Rotary Club of
ChairPP Andy WONG王育才HK Island East
Vice ChairPP Wendy MUNG蒙兆怡Happy Valley
Vice ChairDS YC HO何汝祥Peninsula South
SecretaryPP Charlie YIP葉永堂HK Sunrise
TreasurerIPP Georgina LAM林愛明Happy Valley
AdvisorPDG Ada CHENG鄭瑤璋Wanchai
MemberRtn. Avis KONG鄺紫樺HK Island East
MemberP. William WONG黃龍想HK Island East
MemberRtn. Derek MANHK Island East
MemberRtn. Mark CHUNGQuarry Bay
MemberRtn. Kevin LEUNG梁國華HK Island East
MemberP. Angela LAI黎淑芬Lion Rock
MemberPP Virginia PAK白麗湘Happy Valley
MemberPP Mawin CHEUNG張萬偉Happy Valley
MemberP. Platteen TSANG曾栢添Happy Valley
MemberPP Rosa PANG彭秋嫦Happy Valley
MemberDDS Edward CHAN陳偉權SoHo HK
MemberP. Robin AUYEUNG歐陽劍倫Mid-level
MemberIPP Patrick AUYEUNG歐陽劍偉Lion Rock
MemberPP Heman LAM林國柱HK Island East
MemberPP Wing LEUNG梁任榮Kowloon West
MemberRtn. Albert CHANWanchai

Youth Service Committee

Rotary Club of
ChairPDG Eugene FONG方奕展Kowloon West
Vice Chair (Hong Kong)PP Eugene YAU尤金Kowloon Northeast
Vice Chair (Hong Kong)PP Patrick MAK麥振業Lan Kwai Fong
Vice Chair (Macau)PP Joy CHOI蔡田田Macau Central
Vice Chair (Mongolia)IPP Bat-Erdene LkhagvadorjUlaanbaatar Peace Avenue
SecretaryPP Charlie YIP葉永堂HK Sunrise
District Rotaract ChairPP Francis AU區嘉文Tai Po
District Interact ChairPP Daniel TSOI蔡永強New Territories
Rotary Youth Leadership Awards (RYLA) ChairCP Candy CHUNG鍾玲Aberdeen
MemberDS YC HO何汝祥Peninsula South
MemberDDS Garrick TANG鄧礎宇HK City North
MemberPP Vincent YIP葉兆廣HK Sunrise
MemberDAG Eric CHAK翟慶聰Peninsula
MemberRtn. Samuel TSANG曾昭武Macau Central
MemberMs. Helen KEUNG
MemberMs. Sarah TAM

Vocational Service Committee

Rotary Club of
ChairPP Silva YEUNG楊德華Kowloon Golden Mile
Vice ChairPP Andy WONG王育才HK Island East
SecretaryDDS Ron CHAN陳禮樂Causeway Bay
TreasurerPP Winnie NG伍永賢Peninsula
AdvisorPDG Arthur AU區錦源Peninsula
AdvisorPDG Eugene FONG方奕展Kowloon West
AdvisorPP Nanu LACHMANKowloon Golden Mile
MemberPP Daniel TSOI蔡永強New Territories
MemberPP Frankie WU胡意發Tai Po
MemberPP Karen SIU蕭金蓮HK Sunrise
MemberPP Oliver YAU邱斌Metropolitan HK
MemberP Shirley LAM林欣Causeway Bay

Rotary Adopt-A-School Committee

Rotary Club of
Ex-OfficioDG Peter PANG彭志宏New Territories
ChairPDG Tony WONG黃昭文Happy Valley
AdvisorRtn Pauline NG吳文華Happy Valley
AdvisorPDG Moses CHENG鄭慕智HK Northeast
AdvisorPDG Peter WAN尹錦滔Tolo Harbour
AdvisorDGE Eric CHIN錢樹楷HK Island East
AdvisorDGN HW FUNG馮興宏Metropolitan HK
Vice Chair (External)PP Jimmy MA馬耀添Happy Valley
Vice Chair (Internal)PP Wendy MUNG蒙兆怡Happy Valley
Vice Chair (Macao)PP Patrick KANG康成良Guia
Hon SecretaryPP Wendy MUNG蒙兆怡Happy Valley
Mock Court (Sub-com Chair)PP Arthur LUK陸貽信Happy Valley
Mock Legislative Council (Sub-com Chair)PP Rosa PANG彭秋嫦Happy Valley
Aviation Education (Sub-com Chair)PP Lily FENN范家碧Happy Valley
Environmental Program (Sub-com Chair)PP Mawin CHEUNG張萬偉Happy Valley

District Installation Committee

Rotary Club of
ChairPP Andy LI李兆民Kwai Chung
AdvisorIPDG Belinda YEUNG楊碧瑤HK Harbour
AdvisorDG Peter PANG彭志宏New Territories
AdvisorPDG Anthony HUNG洪宏道Tai Po
AdvisorPP Heman LAM林國柱HK Island East
AdvisorCDS Thomas CHAN陳國輝Kingspark HK
Vice ChairPP Michael CHIU招鎰安HK South
Master of CeremonyDDS Ron CHAN陳禮樂Causeway Bay
Master of CeremonyPP Wendy LEE李美慈Shatin
Floor ManagerPP Francis AU區嘉文Tai Po
LogisticsPP KL CHENG鄭奇龍Kwai Chung
Program & PerformancePP Francis AU區嘉文Tai Po
Programme BookletPP Alexis SUEN孫楚強Kwai Chung
Promotion & RegistrationPP Wendy LEE李美慈Shatin
Promotion & RegistrationDDS Ron CHAN陳禮樂Causeway Bay
Promotion & RegistrationDDS Jacky CHU朱善斌Lan Kwai Fong
Promotion & Registration (Macao)PP Patrick KANG康成良Guia
TreasurerPP Daniel TSOI蔡永強New Territories
Reception & Sergenat-At-ArmDS Frederick NG吳漢澄New Territories
Reception & Sergenat-At-ArmPP Vincent NG吳偉明HK Sunrise

District Conference Committee

Rotary Club of
ChairPP Wendy LEE李美慈Shatin

District Strategic Planning Committee

Rotary Club of
ChairDGE Eric CHIN錢樹楷HK Island East

District Training Committee

Rotary Club of
District Trainer & ChairPDG Peter WAN尹錦滔Tolo Harbour
Vice ChairPP Wing LEUNG梁任榮Kowloon West
Deputy Vice ChairPP Charlie YIP葉永堂HK Sunrise
SecretaryPP Bonnie WONG黃碧妹Kowloon Tong
TreasurerDDS Edward CHAN陳偉權SoHo HK
MemberDDS Dora LIU廖敏儀HK Harbour
MemberDS Joyce LAU劉家儀Lan Kwai Fong
MemberDS YC HO何汝祥Peninsula South

District Training Assembly Chair

PP Frankie LAMHK

District Rotary Foundation Committee

Rotary Club of
ChairPDG Jason CHAN陳澤華The Peak
AdvisorPDG Peter WAN尹錦滔Tolo Harbour
AdvisorPDG Johnson CHU朱梓焜Peninsula
AdvisorPDG Peter WONG黃紹開Kowloon East
Ex-officioDGE Eric CHIN錢樹楷HK Island East
Ex-officioDGN HW FUNG馮興宏Metropolitan HK
Administration & Support
ChairPP Florence HUI許懿行Macau
SecretaryPP CK LAU劉志強HK Northwest
TRF Seminar / Grant Management SeminarPP Allen AU區緯國HK Island West
TRF Seminar / Grant Management SeminarPP Vincent LAM林江山Kowloon Golden Mile
PR / NewsletterPP Florence HUI許懿行Macau
PublicationsPP Stanley CHENG莊嘉慶HK City North

Global / District Grants Subcommittee

District GrantsPP Vinci HON韓穎思Bayview Sunshine HK
Global GrantsPP Spenser MAK麥永康Tolo Harbour
Packaged GrantsPP Grace YEN嚴中明HK Harbour
Vocational Training TeamPP Helen OR柯秀嫻Bayview Sunshine HK
ScholarshipPP Angela HUI許穎雯HK Harbour
ScholarshipPP Edward LAU劉達釗Kingspark HK
AlumniPP Silva YEUNG楊德華Kowloon Golden Mile
AlumniPP Daniel HUI許華倫Peninsula South
Rotary World Peace FellowshipPP Wilson LAM林偉生Tai Po
MacauPP Stella KAN簡佩雯Macau
MongoliaPP Enktuya CHULUUNKhuree

Fundraising Subcommittee

ChairPDG Peter WONG黃紹開Kowloon East
Annual GivingPP Andy LI李兆民Kwai Chung
Permanent FundAG Felix CHOW周博軒The Peak
CorporatePP Michael KWAN關本明The Peak
MacauPP Synthia CHAN陳思雅Macau
MongoliaPP Namsrai GELENKHUUUlaanbaatar

Stewardship Subcommittee

ChairPDG Alexander MAK麥貴榮Kingspark HK
ReportingPP Dominic KO高啟禮Kingspark HK
Investigation & Local CompliancePP Emba LEUNG梁媛雯Kowloon North
Annual Financial AssessmentPP Wilson CHENG鄭鶴明Kowloon Tong

Polio Plus Subcommittee

ChairPDG Ada CHENG鄭瑤璋Wanchai
PromotionPP Chelsia TO潘秋霞Queensway
FundraisingPP Bonnie WONG黃碧妹Kowloon Tong

District Administration Committee

Rotary Club of
ChairCDS Thomas CHAN陳國輝Kingspark HK

RIC Management Committee

Rotary Club of
ChairCDS Thomas CHAN陳國輝Kingspark HK

District Finance Committee

Rotary Club of
AdvisorPDG Albert WONG王永權Kowloon West
District TreasurerPP Ted HO何君達Kingspark HK
Deputy District TreasurerPP Arthur LEE李健HK Northeast

Auditor

Rotary Club of
District AuditorPP Mo Leung MAN文暮良Tai Po

Legal

Rotary Club of
ChairPDG Anthony HUNG洪宏道Tai Po

Governance

Rotary Club of
ChairPDG John WAN溫頌安Kingspark HK

RI & District Awards Committee

Rotary Club of
ChairDGN HW FUNG馮興宏Metropolitan HK
Ex-officioCDS Thomas CHAN陳國輝Kingspark HK
Ex-officioDS William CHAN陳榮輝Causeway Bay
MemberPP Gabriel LI李文昭Kowloon Northeast
MemberCP Fonia WONG黃仰芳Central

DG Nomination Committee

ChairPDG Vincent TO杜偉強Victoria
Deputy ChairPDG Anthony HUNG洪宏道Tai Po

Guangdong Extension Committee

Rotary Club of
ChairPDG Kenneth WONG王國林Tai Po

Rotary Protocol

Rotary Club of
ChairPDG Anthony HUNG洪宏道Tai Po

Government Protocol

Rotary Club of
ChairPDG John WAN溫頌安Kingspark HK

Rotary Community Corps

Rotary Club of
ChairPP Vincent NG吳偉明HK Sunrise
Vice ChairCP Sally HO何燕珊E-Club of Tamar (Provisional)

District IT Committee

Rotary Club of
ChairIPP William CHU朱為民HK City North
Vice ChairPP David Shelton-SmithMacau

District Singing Group Committee

Rotary Club of
ChairPP Mahmood RUMJAHN林慕德Admiralty
Vice Chair
Vice Chair
Vice Chair
Vice Chair

Benefit Card Committee

Rotary Club of
ChairIPP Natalie Kwok郭凌雲Tai Po

 

Logging In